USG piersi - Kiedy wykonać usg piersi ?

MEDserwis.pl > USG piersi >Kiedy wykonać usg piersi ?

Kiedy wykonać usg piersi ?

usg
Zdrowie stanowi priorytetową wartość w życiu człowieka i każdy jest gotów zrobić wiele, by na długo je zachować. Niestety mnóstwo obowiązków, szybkie tempo życia, codzienne problemy osobiste oraz zawodowe sprawiają, że nierzadko na profilaktykę zdrowotną brakuje już czasu. Spożywanie alkoholu, wysokokalorycznych, niskojakościowych posiłków czy brak aktywności fizycznej wcześniej czy później odbija się niekorzystnie na naszym zdrowiu i daje o sobie znać. Przeprowadzone badania wykazały bowiem, że niezdrowy tryb życia zwiększa ryzyko rozwoju wielu nowotworów, w tym raka piersi. Na szczęście, dzięki wielu kampaniom informacyjnym, przeprowadzanym na terenie naszego kraju, świadomość kobiet na temat raka piersi znacznie wzrosła, a dostępne badania umożliwiają jego wykrycie we wczesnym stadium, dając szanse na całkowite wyleczenie.

Badanie USG piersi

Jedną z nieinwazyjnych i powszechnie dostępnych metod oceny gruczołów sutkowych stanowi ultrasonografia. Badanie to wykorzystuje do uwidocznienia tkanek fale ultradźwiękowe, jest całkowicie bezbolesne oraz w pełni bezpieczne i może być wielokrotnie powtarzane. Lekarz po wcześniejszym naniesieniu specjalnego żelu na oglądaną okolicę przykłada sondę w kilku płaszczyznach, a następnie przesuwa ją po badanym obszarze. Odbijające się od tkanki gruczołowej ultradźwięki przetwarzane są na impuls elektryczny, co oglądamy jako obraz na monitorze. Badanie ultrasonograficzne piersi pozwala na określenie charakteru tkanek, z których są zbudowane, umożliwia wykrycie zmian mniejszych niż 5 mm, oraz ocenę węzłów chłonnych w dołach pachowych. Wspomniana procedura diagnostyczna nie wymaga specjalnego przygotowania, jednak warto wykonać ją w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.

Kiedy wykonać usg piersi ?

Wśród wskazań do usg piersi znajdują się:

• wyczuwalne podczas palpacji stwardnienia i guzki w piersi oraz w dołach pachowych
• ból sutka
• wyciek wydzieliny z brodawki sutkowej
• wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej
• obciążony wywiad rodzinny
• kontrola wykrytych wcześniej zmian łagodnych

Markery nowotworowe

W przypadku podejrzenia procesu rozrostowego warto oznaczyć tzw. markery nowotworowe, czyli specyficzne substancje białkowe znajdujące się w płynach ustrojowych, które produkowane są przez nowotwory. Znalazły one zastosowanie nie tylko w rozpoznawaniu chorób onkologicznych, ale są również wykorzystywane do oceny stopnia zaawansowania klinicznego i skuteczności prowadzonego leczenia. Szczególnie pomocne w diagnostyce schorzeń nowotworowych u kobiet są:

Ca -125 - wykorzystywany przede wszystkim jako wskaźnik raka jajnika. Jego poziom może wzrastać także w raku piersi oraz endometrium.
Ca 15-3 - jest stosowany w diagnostyce raka piersi o znacznym stopniu zaawansowania.
AFP (alfa-fetoproteina) - użyteczna w rozpoznawaniu nowotworów zarodkowych jajników.

Klinika Ober Clinic oferuje badanie ultrasonograficzne piersi, które wykonywane są przez znakomitych specjalistów oraz oznaczenie wspomnianych wyżej markerów nowotworowych. Jeśli wyczujesz coś nieprawidłowego podczas samobadania nie czekaj, sprawdź to od razu! Potem może być już za późno.

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 9703 [cc_f] => 1150 )